Tlakové nádoby stabilní

Tlakovou nádobou stabilní, netopenou se podle ČSN EN 286-1 a ČSN 690010 rozumí každá tlaková nádoba kruhového průřezu o objemu větším než 10 litrů (V)provozním přetlakem vyšším než 0,07 MPa (p), u níž je hodnota bezpečnostního součinu p.V ≥ 10 kde p je max.provozní tlak v MPa aje celkový objem v litrech

Obsluha tlakových nádob

Tlakovou nádobu  smí obsluhovat pouze osoba starší  18-ti let, která byla řádně proškolena a protokolárně přezkoušena. Proškolení a prozkoušení obsluhy provádí revizní technik tlakových nádob.

Povinná výbava tlakových nádob stabilních dle ČSN 690012:

  1. uzavírací, odvzdušňovací  a vypouštěcí armatura
  2. tlakoměr
  3. pojistné zařízení
  4. zařízení pro sledování stavu hladiny
  5. teploměr

Kontrola tlakoměrů a pojistných ventilů

Tlakoměry umístěné na nádobě se kontrolují vynulováním nejméně 1x za  tři měsíce, přičemž vynulování  se provádí pomocí trojcestného zkušebního kohoutu, namontovaného  pod tlakoměrem nebo  úplným vypuštěním tlaku z nádoby. Nejpozději 1x za dva roky se provádí kontrolní porovnání provozního tlakoměru se  zkušebním kontrolním ocejchovaným tlakoměrem zkušebního tech., nebo na zkušební stolici. Neklesne-li  při vynulování ručka tlakoměru  pod prvý dílek stupnice, nebo  je-li diference při kontrolní tlakové zkoušce vyšší než 5 % rozsahu stupnice kontrolovaného tlakoměru ,musí být tlakoměr vyměněn.

Pojistné ventily se zkouší  při provozním tlaku nadlehčením kuželky ventilu.

Pružinové pojistné ventily se takto zkouší nejméně 1x za měsíc. ( platí pro nádoby s pracovním přetlakem do 40 bar t.j. 4 MPa  a s teplotou pracovního media do 300°C).

O prováděných zkouškách  tlakoměrů a pojistných ventilů je provozovatel (pověřená a přezkoušená obsluha) povinen vést pravidelné kontrolní zápisy do provozního deníku tl. nádoby.

Revize a zkoušky

Výchozí revize se provádí u nádob nových či rekonstruovaných nebo u kterých došlo ke změně použití nebo přemístění. Provádí se před uvedením nádoby do provozu.

Provozní revize – první provozní revize se provádí do dvou týdnů po zahájení provozu a další nejméně jednou ročně,  u nádob chladících zařízení jednou za dva roky.

Provozní revizí se kontroluje zejména:

  • celkový stav nádoby, bezpečnostní výstroje, regulačních uzavíracích a blokovacích  zařízení, měřících přístrojů a pod.
  • zda nádoba a bezpečnostní výstroj jsou udržovány, kontrolovány a zda je vedena předepsaná dokumentace
  • způsob provozu
  • čistota a pořádek v okolí nádoby a bezpečný přístup k nádobám
  • zda jsou výrobní štítky čitelné a nepoškozené
  • zda obsluha splňuje požadavky ČSN 690012

Vnitřní revize - posuzuje se stav  nádoby z vnější i vnitřní strany.Vnitřní revize se provádí ve lhůtě ne delší než 1x za 5 let.s přihlédnutím ke konstrukci, stavu a stáří nádoby, provoznímu mediu a zvláštním provozním podmínkám. Dále před rekonstrukcí a po ní, pokud nádoba byla mimo provoz déle než 2 roky, po každém přemístění nádoby, u sezónních provozů vždy před začátkem sezóny, před změnou pracovní tekutiny, po nuceném odstavení z provozu

Zkouška těsnosti se provádí po každé vnitřní revizi, je-li potřeba upřesnění místa a rozsahu netěsnosti, po výměně tlakových částí které byly podrobeny stavební a tlakové zkoušce při výrobě.

Tlaková zkouška se provádí zpravidla vodou nebo jinou nehořlavou kapalinou a to:

  • nejpozději za 9 let od předcházející tlakové zkoušky
  • po každé opravě nebo rekonstrukci
  • po provozní přestávce delší než 2 roky, pokud je to na základě vnitřní revize nutné
  • po přemístění nádoby, pokud je to podle vnitřní revize nutné
  • po překročení max.provozního tlaku, nebo max.provozní teploty, při kterých mohlo dojít ke zhoršení jakosti materiálu stěn nádoby.

Nejdůležitější normy vztahující se k tlakovým nádobám

ČSN-EN 286-1         

ČSN 690010 a ČSN 690012